افضل شركة فوركس في السعودية افضل شركة وساطة لتداول العملات في السعودية تعلم الفوركس شركات التداول المرخصة في السعودية سوق الفوركس افضل شركة فوركس ads securities ads prime ads securities شركات التداول المرخصة شركة ads securities فوركس السعودية شركة ads securities نصابة فوركس فوريكس saç protezi نوشتن روی کاغذ و مکتوب فکر کردن برای رام کردن خود و کنترل کردن وضعیت

معجزۀ نوشتن

قبلاً در نوشته‌ای جداگانه (یکی از مزایای نوشتن) دیدگاه خودم را درمورد مقولۀ نوشتن نوشته‌ام.

نمی‌دانم دقیقاً چند وقت پیش بود و به نظرم چندان هم اهمیت ندارد. تنها چیزی که خاطرم هست، این بود که دیدم روزم را بد شروع کرده‌ام و اعصابم خرد است.

خودخوری‌هایم شروع شده بود و اعصابم به طرز فجیعی به هم ریخته بود و نمی‌توانستم این وضعیت را تحمل کنم.

هرلحظه که بیشتر می‌گذشت، اعصابم بیشتر از قبل خرد می‌شد.

در این مدت به درهای مختلفی زده‌ام ولی هیچکدام به اندازۀ نوشتنِ افکار پراکنده، من را آرام (و رام) نکرده است.

از چند ماه پیش که چنین عادتی (مکتوب فکر کردن) در من نهادینه شده است، سعی کردم هروقت که اعصابم خرد است و حال و روز خوبی ندارم، قلم (یا خودکار) و دفترچۀ مخصوص نوشتن‌ام را بردارم و حرف‌های واقعی دلم که همچون آهی از نهادم بلند می‌شود را بنویسم. حرف‌هایی که به هردلیلی نمی‌توانم (یا نمی‌خواهم) آنها را به کسی بگویم و ناچاراً باید آنها را در دفترچه‌ام بنویسم.

خوب خاطرم هست آخرین دفعه‌ای که به این دفترچه متوسل شدم، وقتی بود که حالم از کسی به هم می‌خورد و ناچاراً به دلایلی نمی‌توانستم این احساس تنفر را به خودش یا دیگری بیان کنم لذا هر بد و بیراهی که می‌خواستم در دنیای واقعی به او بگویم تا دلم خنک شود (و به قول استادم: جگرم جلا بیاید)، ناچار شدم آنها را در دفترچه بنویسم ولی تأثیر عجیبی داشت: احساس کردم آن حرف‌ها را به خودش گفته‌ام و واقعاً آرام شدم.

حتی خاطرم هست وقتی به دلیلی اعصابم خرد شده بود و کارهایی را انجام می‌دادم که در حالت عادی هرگز انجام‌شان نمی‌دادم، چند ثانیه‌ای را به خودم مرخصی دادم و رفتم سروقت قلم و دفترچه‌ام.

نوشتم و نوشتم تا فهمیدم دردم از کجاست. همچون دکتری که بیماری را معالجه می‌کند و ایرادش را پیدا می‌کند، نشستم و با خودم چنین کاری کردم. منتها چون خودم دکتر خودم بودم، وقت بیشتری برای این کار گذاشتم و خیالم راحت بود که حرف دلم را درست درک می‌کنم و لذا سعی می‌کردم تیر درمانم به خطا نرود.

وقتی که جواب سؤال “چرا ناراحت هستم؟” را پیدا کردم، از خودم پرسیدم “چه کنم تا حالم بهتر شود؟” ولی جواب به این سؤال چندان آسان نبود.

راهکارهای کمی به ذهنم رسید اما احساس کردم به نتیجه‌ای که دنبالش بودم رسیده‌ام چراکه احساس می‌کردم فرمان زندگی در دستان خودم هست و می‌دانم دردم از یار هست و درمان نیز هم. به تعبیری هم درد را پیدا کرده بودم و هم درمان احتمالی را حدس زده بودم.

به نظرم مستقل از جوابی که به دست می‌آوریم، همین که ثانیه‌ای با خودمان خلوت کنیم و دلسوزانه به دنبال درد و درمان خودمان باشیم، به احتمال زیاد به چنین حال و احوالی که کم از معجزه ندارد، خواهیم رسید و من این معجزه را با نوشتن تجربه کرده‌ام.

ارادتمندِ شما،
سینا شهبازی

8 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. راه حل خوبی رو برای آروم کردن خودت پیدا کردی… نوشتن واقعا آدم رو میتونه آروم کنه.
  منم همینطورم هروقت اعصابم از دست کسی خورده و بنا به دلایلی نمیتونم باهاش دعوا کنم هرچی که تو ذهنمه رو مینویسم تو یه کاغذ بعدم کاغذ رو نابودش میکنم.

  1. یه بابایی می‌گفت: هیچ واقعه‌ای نمی‌تونه باعث خوشحالی یا ناراحتی ما بشه و همه چیز توی این دنیا خنثی است اما برداشت ما از اون اتفاق هست که باعث می‌شه ما خوشحال یا ناراحت بشیم.
   فارغ از درستی یا نادرستی این جمله، فکر می‌کنم نوشتن از خودمون و برداشت خودمون می‌تونه خیلی به خودمون کمک کنه، حتی اگر باعث بشه بیشتر از گذشته از اون آدم بدمون بیاد…
   راجع به پاره کردن و دور انداختن هم گزینۀ جالبیه ولی من ترجیح می‌دم یه جایی اونا رو قایم کنم تا یه روز اگه خوندم‌شون، این روزها (که چندسال بعد می‌شه: اون روزها…) رو فراموش نکنم.

 2. چقدر جالبه که نوشته‌ها و دغدغه‌های این روزهای من وتو وخیلی از بچه ها با هم همسوئه
  من هم چند روز پیش یه متن با همین موضوع نوشتم و تجربیاتم رو بعد از سه ماه نوشتن به اشتراک گذاشتم.

  فکر کنم مهم‌ترین و بیشترین اثری که اینکار داره روی خود ماست و باعث میشه به طرز بهتری با خودمون آشنا بشیم، به قول شاهین نوشتن شمارو تخلیه‌ی روانی می‌کنه

  1. اتفاقاً زینب جان اون نوشته‌ات رو خوندم و خیلی خوشم اومد و یه حسی بهم می‌گفت که بهتره چنین حرفی رو من هم از زبان خودم بگم.
   خوشحالم که حرف همدیگه رو ظاهراً خیلی خوب درک می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید