مسأله درست تر است یا مسئله؟

برای پاسخ دادن به سؤال “مسأله درست‌تر است یا مسئله” شاید بهتر باشد خیال خودمان را راحت کنیم و بگوییم: بستگی دارد. همان جوابی که وقتی اساتید محترم ما در زمینه‌ای گیر می‌کنند و اطلاعات‌شان ته می‌کشید (یا حتی وقتی دانشجوی بدبختی با سؤالی مواجه می‌شود که نمی‌داند چه بگوید،) می‌گوید: بستگی دارد.

استادی داشتم که می‌گفت: اگر می‌خواهید مُچ کسی را بگیرید، همین که گفت “بستگی دارد” شما پشت‌بند او بگویید: به چه چیزی بستگی دارد؟

من هم می‌خواهم در اینجا به این سؤال جواب بدهم.

عده‌ای معتقدند ملاک، عرف جامعه است و هرآنچه اکثر مردم آن را قبول دارند احتمالاً درست‌تر است و باید به آن عمل کنیم. همچنانکه ممکن است کسی بگوید: من می‌دانم بلیت درست است ولی چون اکثر مردم آن را به شکل “بلیط” قبول دارند، من هم معتقدم “بلیط” درست‌تر است.

من اما به شیوۀ متفاوتی به این مسأله (نه مسئله) و خیلی از مسأله‌های دیگر نگاه می‌کنم. ملاک من، عرف جامعه و نگاه مردم نیست، هرچند که در مواردی می‌دانم باید این عرف لعنتی را بپذیرم. ملاک من، درست بودن و قاعده‌مند بودن یک چیز است، همین و بس.

اجازه بدهید کمی وارد مصداق شوم تا بیشتر متوجه عرض بنده بشوید.

افراد عرب زبان قاعده‌ای دارند (+) که می‌گویند:

اگر همزه صدای ـَـ داشت و حرف پیش از آن ساکن بود، روی پایه‌ی «ا» نوشته می‌‌شود: جرأت، هیأت، مسأله و…

با این حال، فرهنگستان تلویحاً معتقد است که باید این کلمات را به صورت جرئت و هیئت و مسئله بنویسیم. خُب آقا یا خانم محترم و متشخص فرهنگستان، دلیلی هم برای این کار آیا وجود دارد؟ اصلاً چه کاری است؟ مگر با عرب‌ها دشمنی داریم؟ مگر نه اینکه باید ملاک ما درستی یک واژه باشد نه سلیقۀ شخصی یک شخص یا یک ارگان؟

بگذریم. خواستم به صورت خلاصه بگویم که شیوۀ درست این لغت بر اساس دستور زبان عرب‌ها مسأله است و از آنجایی که این کلمه ذاتاً عربی است، فکر می‌کنم نوشتن مسأله منطقی‌تر باشد، دستِ کم اینکه برای نوشتن چنین سبکی دلیل و بهانه‌ای دارم.

امیدوارم شما مثل من چندان درگیر این مسائل نشوید. فقط خواستم بگویم اگر شما هم مثل من درگیر این بازی‌ها شده‌اید، بدانید که آخر عاقبت ندارد و هرکسی ساز خودش را می‌زند و قرار نیست حالا حالاها به نتیجۀ واحدی برسیم.

ارادتمندِ شما،
سینا شهبازی.

12 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام
  منم پارسال دچار این مسائل شدم و همش دنبال این بودم بفهمم کدوم یکی از کلماتی که ب دوشکل نوشته میشن درسته ولی ب نتیجه نرسیدم برای همینم کلا بیخیال شدم

  1. سلام لیلا.
   منم دقیقاً یه زمانی مثل تو بودم و از سرم افتاده بود اما از سر بیکاری، دوباره مثل خوره افتاده بود به جونم و این شد که نشد ولش کنم.
   به هرحال، کار خوبی کردی. خودت رو راحت کردی از این مسخره‌بازیا 🙂

  1. سلام داوود جان،
   ممنونم از لطف و محبتت.
   راستش می‌دونی که بهت ارادت خاصی دارم و خیلی چراغ خاموش به سایتت سر می‌زنم و متأسفانه خیلی از دوستان متممی و غیر متممی، احتمالاً نوشته‌های نابت رو نخوندن تا حالا اگرنه مثل من عاشق قلمت می‌شدن.
   خیلی خوشحالم که اینجا اسم دوست نازنینی چون تو رو می‌بینم و امیدوارم ایرادهای نوشته‌هام رو هم بهم گوشزد کنی تا بتونم هرروز بهتر از دیروز باشم.
   روز و شب خوبی داشته باشی.

 2. سلام؛ برام جالب بود منم به شکل صحیح کلمات اهمیت میدم و نمیدونستم نوشتن این مدل کلمات به چه صورت صحیخ تره ولی به نظرم مسئله شکلش قشنگتره:) الف خودش کشیده ست، علامت هم روش بذاریم قشنگ نیست مگه اینکه همزه رو نذاریم بنویسیم مساله.

  1. سلام مهشید جان.
   کم کم داره جمع‌مون جمع می‌شه. بعد از من و کبرا، تو هم به جمع وسواسیّون پیوستی 😀
   والا اگه همین فرهنگستان میومد می‌گفت مسئله قشنگ تره و بهتره همینجوری بنویسید، باز من دلم راضی می‌شد. ولی وقتی همینجوری کشکی میاد میگه اینجوری بنویسید، توی کَت من یکی نمی‌ره واقعاً.
   راستی، نحوۀ استدلالت رو خیلی دوست داشتم و همچنین جنس دغدغه‌هات که توی وبلاگ می‌نویسی.
   خیلی خوشحالم که اسمت رو اینجا می‌بینم مهشید جان. امیدوارم دوباره هم اینجا کامنتت رو ببینم.

   1. چه جمع خفنی میشه وسواسی های نگارش و ویرایش 🙂 ممنون که به وبلاگم سر زدین؛ هیجان زده میشم وقتی میبینم دوستان نوشته هام رو میخونن. هنوز اونقدر در وبلاگ نویسی اعتماد به نفس پیدا نکردم، به شک میفتم که لینک وبلاگ رو در کامنت هام وارد کنم یا نه.

    1. خفن رو خوب اومدی 🙂
     اختیار داری. باعث افتخارمه که بتونم نوشته‌های دوستانم رو بخونم. من هم همچین حسی که تو داری رو عجیب دارم: هیجان زدگی.
     البته من هم اعتماد به نفس چندانی ندارم و فقط می‌نویسم ولی خوشحالم بعد از گذشت چندین روز، ارادت دوستان رو می‌بینم و دارم بازخورد می‌گیرم.
     ولی به نظرم هرموقع دوست داشتی بنویس. باید وقت بذارم درست و حسابی مطالب خوبت رو بخونم.
     البته لینک ندادنت برای منِ تنبل یه فایده داشت و اون اینکه مجبور شدم از روی ایمیلت و از روی اسمی که نوشتی و ترکیب این دو، پروفایلت رو توی متمم پیدا کنم و ببینم جنس دغدغه‌هات از چه نوعی بوده.
     خوشحالم که لینک وبلاگت رو هم گذاشتی و امیدوارم عادت کنی همه جا بذاری. شاید مجبور کنی خودت رو که بهتر و بیشتر و شاید هم متعهدانه‌تر بنویسی.

     1. دیگه از مهمون نوازی شرمنده م کردین که نوشته هام در متمم رو دنبال کردین. ممنونم 🙂 بله باید جسور بود و نوشت، هر چند راضی نباشیم تا کم کم موضوعات و نحوه نوشتمون پخته بشه.

پاسخ دهید

instagram takipci hilesi instagram takipci instagram begeni hilesi instagram takipci hilesi instagram takipci instagram begeni hilesi
cam bölme duvar ofis cam bölme sistemleri modüler bölme duvar Taç perde modelleri